Pylontech FORCE-L2 FC0048M-100 Battery Management System for storage Pylontech FL48074M
Pylontech Force-L2 FC0048M-100 Battery Management System (BMS) for Pylontech FL48074M 3.55kWh 48V storage lithium battery module, 450x190x296mm, 12,5kg.
Pylontech Force-L2 FC0048M-100 Battery Management System (BMS) for Pylontech FL48074M 3.55kWh 48V storage lithium battery module. Pylontech Force L2 is the latest version of HESS (home energy storage system), inherited with our modular design concept, combined with easy installation, simple connectors and external compatibility, the type of furniture equipment is the place ideal for containing your precious strength: electricity.
• Modular design offers maximum flexibility
• The internal LFP cell allows for maximum durability and maximum safety
• Quick connector to save installation time
• The furniture like design is suitable for both indoor and outdoor installation
• Proven BMS with the widest inverter compatibility
Characteristics:
- Model: FC0048M-100;
- Usable capacity: 3.55 kWh;
- Storage type: Low Voltage;
- Width: 450 mm;
- Height: 296 mm;
- Length: 190 mm;
- Weight: 12.5 kg.
IMPORTANT NOTE:
Specific references
- EAN13
- MPN
- KR3544783
10 other products in the same category:
Pylontech PELIO 51.2V 15.36kWh GROUND KIT...
Deye SE-F5-PRO C Version Battery LifePO4...
Pylontech US5000 4.8kWh 48V LiFePo4...
BYD LV Battery Cable 2x35mm2, 2x1,9m Cavo...
Deye SE-G5.1Pro-B 5.12kW 51.2V LiFePO4...
GoodWe Lynx Home LX U5.0-30 Low Voltage...
Wanroy WY48150 100Ah 51.2V 5.12kWh LiFePO4...
Dyness DL5.0C 5.12kW 51.2V LiFePO4 Battery...