Victron Energy 24V MultiPlus Compact Inverter C24/2000/50-30 / Battery Charger 24V 50A
Victron Energy 24V Phoenix MultiPlus Compact Inverter / Battery Charger C24/2000/50-30 Inverter 24V 2000W - Battery Charger 24V 50A. Max AC input current 30A - 230V
Victron Energy 24V Phoenix MultiPlus Compact Inverter / Battery Charger C24/2000/50-30 Inverter 24V 2000W - Battery Charger 24V 50A. Max AC input current 30A - 230V (6,9Kw).
Double AC outputs
Parallel operation and three-phase configuration
The MultiPlus are able to be installed in parallel up to 6 units. In addition to parallel connection, three units of the same model can be configured for threephase output: up to 6 sets of three units can be parallel connected for a total output of 75KW /90kVA and a current of 2000A.
Power Control
The MultiPlus is a very powerful battery charger, drawing high currents from the genset or from the shore power (up to 10A per 5kVA Multi at 230 VAC). In order to avoid any generator or shore overload, a current limit can be set through the Multi Control Panel; this way the Multiplus will charge the battery with the
current not used from the others AC loads on board.
Power Assist
Four stage adaptive charger and dual battery charging
System configuration
Specifications:
Model: C24/2000/50-30
Input Voltage range: 19 – 33V
Cont. output Power VA: 2000
Charge current: 50 A + 4 A
Weight kg (lbs): 13 (28.7)
Size: 520x255x125 mm (20.5x10.0x4.9 inches).
Specific references
- EAN13
- MPN
- UF69189N
10 other products in the same category:
Victron Phoenix 12V 1200VA 2200W VE.Direct...
Victron Energy 24V QUATTRO...
Victron Energy 24V MultiPlus Compact...
Victron Phoenix 24V 1200VA 2200W VE.Direct...
Victron Phoenix C24/2000 2000W 24V Peak 4000W
Victron Phoenix 24V 800VA 1500W VE.Direct...
Victron Phoenix 24V 250VA 400W VE.Direct...