Huawei SUN2000-3.68KTL-L1 Single-Phase Hybrid Inverter 3.68kW 3500/5520W
Huawei SUN2000-3.68KTL-L1 3.68kW 3500/5520W Single-Phase Hybrid Inverter designed for battery and backup box connection, for residential photovoltaic systems connected to the network, comply with the CEI 0-21 standard.
Designed for battery and backup box connection (opt.)
Smart Energy Center (Single-phase)
- AI-based Active Arc Protection (Compatible with Optimizer SUN2000-450W-P)
- Battery Ready for direct Plug&Play, no extra devices and no Retrofit required
- A 5KTL inverter allows for a full AC output power of 5kW plus a full power battery charge of 5kW.
- High efficiency inverter topology, maximum efficiency of 98.4%
Security On
- Active AI-based arc flash protection
- Locate the location of the arc flash fault
Superior Yield
- Up to 30% more energy thanks to optimizers
- Double the power available for battery charging
Best Experience
- Universal optimizer for more efficient management
- Self-mapping of modules in just 5 sec
Double power available for the battery
- 5kW for the AC + output
- 5kW for battery recharging
Technical specifications
Efficiency
- Max. efficiency: 98.4%;
- European Weighted Efficiency: 97.3%
PV string input data
- Max. input power: 5520 Wp;
- Max. input voltage: 600V;
- MPPT operating voltage range: 90-560V;
- Starting voltage: 100V;
- Rated input voltage: 360V;
- Max. input current for MPPT: 12.5A;
- Max. short circuit current: 18V;
- Number of MPPTs: 2;
- Max number of strings for MPPT: 1.
DC Battery input data
- Compatible battery: LG Chem RESU 7H_R / 10H_R;
- Operating voltage range: 350 ~ 450 VDC;
- Max operating current: 10A @7H_R / 15A @10H_R;
- Maximum charge power: 3500W @7H_R / 5000W @10H_R;
- Maximum discharge power @7H_R: 3500 W;
- Maximum discharge power @10H_R: 3680 W;
- Compatible battery: HUAWEI Smart LUNA2000 ESS Battery 5kWh – 30kWh;
- Operating voltage range: 350 ~ 560 VDC;
- Max operating current: 15A;
- Maximum charging power: 5000 W;
- Maximum discharge power: 3680 W.
Network Output Data (on-grid)
- Connection to the mains: Single-phase;
- Rated Output Power: 3680 W;
- Max. apparent power from mains: 3680 VA;
- Nominal output voltage: 220/230/240 Vac;
- Rated network frequency AC side: 50/60Hz;
- Max. AC side output current on mains: 16 A;
- Adjustable power factor: 0.8 capaci... 0.8 induct;
- Max. total harmonic distortion: <3%.
AC side output data (Box-Bo backup, opt.)
- Max. apparent power: 5000 VA;
- Max. output current: 22.7A;
- Rated output voltage: 220V/230V;
- Adjustable power factor: 0.8 capac... 0.8 induct.
Protection
- PV insulation resistance detection: Yes;
- Residual current monitoring: Yes;
- DC Reverse Polarity Protection: Yes;
- Anti-isolation protection: Yes;
- AC side overcurrent protection: Yes;
- AC Side Short Circuit Protection: Yes;
- AFCI Arc Fault Protection: Yes;
- Reverse charging of the battery from the network: Yes
General data
- Operating temperature range: -25 ~ +60°C;
- Relative humidity: 0 ~ 100%;
- Max. operating altitude: 0 ~ 4,000m (decrease over 2,000m);
- Cooling method: Natural convection;
- Display, user interface: LED indicators; integrated WLAN + FusionSolar APP;
- Weight: 12kg;
- Dimensions (W×H×D): 365x365x156 mm;
- Night power consumption: <2.5W;