Solis S6-GR1P3.6K-M 3.6kW Single-Phase Mini Inverter 1 String
Solis S6-GR1P3.6KM 3.6kW Single-phase mini string inverter for green energy in small residential and commercial rooftops, and adopts full digital control technology, advanced topological structure and accurate MPPT algorithm, whose efficiency is higher than the Industry leading conversion which is up to 97.3% maximum.
Solis S6-GR1P3.6K-M 3.6kW Single-Phase mini string Inverter
✓ Maximum efficiency 97.3%
✓ String current up to 19A
✓ Precise MPPT algorithm
✓ Compact and lightweight
✓ Integrated Export Power Management
✓ Integrated AFCI (Arc Protection)
✓ Simple and flexible network connection
✓ Ultra high frequency switching technology
✓ Wide operating range and low starting voltage
Technical specifications
DC input
Maximum recommended photovoltaic power: 5.4 kW
Absolute maximum voltage: 600 V
Rated Voltage: 330 V
Starting Voltage: 90 V
MPPT Voltage Range: 80-500 V
Maximum input current: 19 A
Maximum short circuit current: 24 A
Maximum MPPT number/Number of strings: 1/2
AC output
Rated Output Power: 3.6 kW
Maximum apparent output power: 3.6 kVA
Maximum output power: 3.6 kW
Rated mains voltage: 1/N/PE, 220V / 230V
Rated Grid Frequency: 50-60 Hz
Rated Mains Output Current: 16 A
Maximum output current: 16 A
Power Factor: >0.99 (0.8 leading - 0.8 lagging)
THDi: <3%
Efficiency
Maximum efficiency: 97.3 %
EU efficiency: 96.8 %
Protection
DC Reverse Polarity Protection: Yes
Short Circuit Protection: Yes
Output Overcurrent Protection: Yes
Overload Protection: Yes
Network Monitoring: Yes
Anti-island system: Yes
Temperature Protection: Yes
Integrated DC switch: Optional
Integrated AFCI (DC Arc Fault Circuit Protection): Yes (Activation Required)
General data
Dimensions (WxHxD): 310x373x160 mm
Weight: 7.7 kg
Topology: Without transformer
Self-consumption (night) (night): <1 W
Operating environment temperature range: -25 ~ +60°C
Relative Humidity: 0-100%