Solis S6-EH3P15K-H 15kW 30000W Three-Phase Hybrid Inverter 4MPPT Backup
Solis S6-EH3P15K-H 15kW 30000W three-phase High voltage hybrid inverter with 4 MPPT and backup for large residential and small commercial PV energy storage systems.
✓ SG heat pump compatibility
✓ Supports peak shaving features
✓ Supports Unbalanced and Half-Wave Loads on both the Grid and Backup Port
✓ Generator-compatible to extend backup duration during grid power outage
✓ Supports dual backup ports for intelligent control of critical and non-critical loads
✓ Supports a maximum input current of 20A, making it ideal for all high-power PV modules of any brand
Technical specifications
DC input
Maximum recommended size of the field PV: 30 kW
Recommended photovoltaic power: 24 kW
Absolute maximum voltage: 1000 V
Rated Voltage: 600 V
Starting Voltage: 160 V
MPPT Voltage Range: 200-850 V
Maximum input current: 4x20 A
Maximum short circuit current: 4x30 A
Maximum MPPT number/Number of strings: 4/4
Battery
Battery type: Li-ion
Battery voltage range: 120-800 V
Max. charge / discharge power: 15 kW
Max. charge / discharge current: 50 A
Communication: CAN/RS485
Output AC/Grid Side
Rated Output Power: 15 kW
Maximum Apparent Output Power: 15 kVA
Operating Phase: 3/N/PE
Rated Grid Voltage: 220/380, 230/400 V
Rated Grid Frequency: 50-60 Hz
Rated Grid Output Current: 22.8/21.7 A
Maximum Output Current: 22.8/21.7 A
Power Factor: > 0.99 (0.8 leading - 0.8 lagging)
THDi: <3%
Input AC/Grid Side
Input Voltage Range: 304-437/320-460 V
Maximum Input Current: 34.2/32.5 A
Rated Grid Frequency: 50-60 Hz
Frequency Range: 45 - 55/55 - 65 Hz
Input generator
Maximum input power: 15 kW
Maximum input current: 22.8/21.7 A
Nominal input frequency: 50-60 Hz
Output AC/Backup
Nominal output power: 15 kW
Maximum apparent output power: 2 times rated power, 10 s
Backup switching time: <10 ms
Nominal grid voltage: 3/N/PE, 220/380 V, 230/400 V
Nominal grid frequency: 50-60 Hz
Nominal output current: 22.8/21.7 A
THDi: <3%
Efficiency
Maximum efficiency: 97.7%
EU efficiency: 97.5%
Maximum efficiency BAT charged by PV: 98.5%
Maximum efficiency BAT charged/discharged in AC: 97.2%
Protection
Anti-islanding system: Yes
Output overcurrent protection: Yes
Short circuit protection: Yes
Built-in AFCI 2.0: Optional
Built-in DC switch: Yes
Polarity protection DC reverse: Yes
PV overvoltage protection: Yes
Battery reverse polarity protection: Yes
General Data
Maximum permissible phase imbalance (grid and backup): 100%
Maximum power per phase (grid and backup): 50% of nominal power
Dimensions (W×H×D): 563x546x250 mm
Weight: 35.2 kg
Topology: Without transformer
Self-consumption (night): < 25 W
Operating ambient temperature range: -25 ~ +60°C
Relative humidity: 0 - 95%
Protection class: IP66
Noise emission (typical): < 65 dB(A)
Cooling method: Intelligent cooling with fan
Maximum operating altitude: 2000 m
Safety/EMC standards: IEC/EN 62109-1/-2, IEC/EN 61000-6-1/-2/-3/-4
Characteristics
DC connection: MC4 connector
AC connection: OT Terminals
Screen: 7,0" LED display and Bluetooth + APP