Solis S5-EH1P4.6K-L Single-phase Hybrid Inverter 4.6kW 8000W 2MPPT Backup
Single-phase Hybrid Inverter 4.6kW 8000W 2MPPT Backup Solis S5-EH1P4.6K-L to create photovoltaic systems with electrical storage, equipped with a powerful 5kW backup output, with string current up to 15A.
The S5-EH1P4.6K-L energy storage inverter is designed for residential PV energy storage system. 5kW backup power supports more critical loads. Backup switching time is less than 20 ms. Integrate multiple protections and fault monitoring to ensure the safety of batteries and equipment.
✓ Max. string input current 15A
✓ Uninterrupted power supply, 20ms reaction
✓ 5kW backup power to support more important loads
✓ Multiple working modes to make maximize selfconsumption, increase benefit
✓ Higher charge-discharge efficiency, improving the economic benefits
✓ AFCI protection, proactively reduces fire risk
✓ Fanless design, long lifespan
✓ Compatible with lithium & lead-acid batteries, increased more choice in different markets
✓ Intelligent EMS function, improving battery's reliability
✓ With high-frequency isolation technology, making system safer and long lifespan
✓ 24-hour fully intelligent energy management, Realtime grasp of PV plant status
✓ Remotely control & upgrade function, making digital power plant maintenance at your fingertips
Technical specifications
DC input
ecommended photovoltaic power: 8 kW
Absolute maximum voltage: 600 V
Rated Voltage: 330 V
Starting Voltage: 120 V
MPPT Voltage Range: 90-520V
Maximum input current: 15 A / 15 A
Maximum short circuit current: 22.5 A / 22.5 A
Maximum MPPT number/Number of strings: 2/2
Battery
Battery type: Li-ion / Lead-acid;
Battery voltage range: 42 - 58 V;
Battery capacity: 50 - 2000 Ah;
Max. charge / discharge power: 5 kW;
Max. charge / discharge current: 100 A;
Communication: CAN.
Output AC (Back-up)
Rated output power: 5 kW
Max. apparent output power: 7 kVA, 10 sec
Back-up switch time: <20 ms
Rated output voltage 1/N/PE, 220 V / 230 V
Rated frequency: 50 Hz / 60 Hz
Rated output current: 23 A / 22 A
THDv (@linear load): <2%
Input AC (Grid side)
Input voltage range: 187-265 V
Max. input current: 31.5 A / 30 A
Frequency range: 45-55 Hz / 55-65 H
Output AC (Grid side)
Rated output power: 4.6 kW
Max. apparent output power: 4.6 kVA
Operation phase: 1/N/PE
Rated grid voltage: 220 V / 230 V
Rated grid frequency: 50 Hz / 60 Hz
Rated grid output current: 20.9 A / 20 A
Max. output current: 21 A
Power factor: >0.99 (0.8 leading - 0.8 lagging)
THDi: <2%
Efficiency
Maximum efficiency: 97.1%
EU efficiency: 96.5%
Protection
DC reverse-polarity protection: Yes
Short circuit protection: Yes
Output over current protection: Yes
Surge protection: DC Type II / AC Type II
Ground fault monitoring: Yes
Integrated AFCI (DC arc-fault circuit protection): Yes (1)
Protection class/Over voltage category: I/II
General data
Dimensions (WxHxD): 333x505x249 mm
Weight: 18.30 kg
Topology: Hight frequency isolation (for Battery)
Operating environment temperature range: -25 ~ +60°C